Budowa basenu krok po kroku

Czy wracając z pracy marzysz o letniej kąpieli we własnym ogródku? Bez konieczności dalszych bądź bliższych wyjazdów, na które nie zawsze jest czas i pieniądze? Mamy dobrą wiadomość! Nie musisz wcale jechać kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, aby schłodzić się w zimnej wodzie. Możemy mieć basen we własnym ogrodzie, zwłaszcza, że jeśli będzie on mniejszy niż 30 metrów kwadratowych, nie będzie wymagał żadnego zezwolenia na budowę.

Najlepiej zdecydować się na basen niewymagający betonowania. Są to tzw. niecki basenowe. Ich charakterystyczną cechą jest prostota i szybkość w montażu. Pierwszym krokiem budowy basenu jest wyznaczenie terenu, na którym będziemy chcieli go postawić. Decydując się na nowoczesne zbiorniki wodne, nie będziemy musieli niszczyć trawnika. Musimy tylko ustalić, jakie miejsce najlepiej jest przeznaczyć na kąpielisko, aby było wygodnie i komfortowo. Naokoło basenu powinno być wystarczająco dużo miejsca, byśmy mogli wokół niego swobodnie chodzić. Jeżeli już wiemy, gdzie będzie znajdować zbiornik, musimy wykopać dół o około 20 cm większy niż sama niecka. Dzięki temu będziemy mogli we właściwy sposób posadowić nieckę. W przypadku podmokłych terenów, zaleca się wykonanie opaski drenażowej, żeby uniknąć późniejszym problemów ze zbiornikiem.

Jak zamontować basen?

Po wykopaniu właściwej wielkości dołu odpowiedniej wielkości należy ustawić basen na przygotowanym podłożu. Następnie nalewamy około 30 cm wody do zamontowanej wcześniej niecki i obsypujemy jej boki zaprawą cementową, w celu zwiększenia stabilności kąpieliska. Zaprawa powinna idealnie przylegać do niecki. Otrzymane wraz z basenem filtry i pompy instalujemy zgodnie z załączoną instrukcją, z którą warto zapoznać się jeszcze zanim rozpoczniemy prace. Dzięki temu będziemy wiedzieli, kiedy zamontować kolejne elementy.

Jak widać więc, montaż basenu nie jest aż tak trudną sprawą, jak mogłoby się wydawać. Odrobina wysiłku zapewni nam możliwość relaksu po przyjściu do domu oraz z pewnością przyczyni się do prowadzenia przez nas bardziej aktywnego trybu życia!