Jak zbudować oczko wodne?

Czy zastanawiasz się, jak i gdzie założyć oczko wodne? Jak wygląda – krok po kroku – jego budowa w ogrodzie? A może potrzebujesz informacji na temat tego, jakie są najlepsze materiały, jak określić kształt i głębokość oczka, oraz rozłożyć folię i zrobić wyko? Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu! Zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Woda w ogrodzie zbliża do natury i nadaje otoczeniu naszego domu całkiem nową jakość. Nie tylko estetycznie wygląda, ale również nawilża powietrze, czyniąc je rześkim i świeżym, a także… oczyszcza je z pyłu! Aby jednak móc cieszyć się nim, należy najpierw włożyć w nie trochę energii.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest, to, że wykop pod zbiornik uszczelniony folią z PVC powinien być nieco większy, niż docelowe wymiary oczka, bo materiał układa się na dość grubej warstwie piasku. Dopasowanie uszczelnienia do wykopu ułatwi zalanie dna zbiornika wodą, fot. Budmech WT. Nadmiar folii wokół jeziorka można odciąć dopiero po całkowitym napełnieniu niecki. Na koniec folię pokrywa się warstwą piasku, żwiru, drobnych kamieni i sadzi rośliny do oczka wodnego.