Jak zaplanować remont domu?

Jeśli planujesz remont domu, możesz czuć się przytłoczony tą perspektywą. W rzeczywistości okazuje się jednak, że dobre przygotowanie to duża część sukcesu. Odpowiednie zaplanowanie kolejności prac i zlecenie ich ekipie remontowej umożliwia okiełznanie sytuacji, a także zapobiega wystąpieniu przykrych niespodzianek i oszczędza nam nerwów! Jak więc zaplanować remont mieszkania?

Raz na jakiś czas w każdym domu remont okazuje się koniecznością. Zanim przystąpisz do akcji i zaczniesz kupować farby, zweryfikuj, które z prac są konieczne do przeprowadzenia, chyba, że sytuacja jednoznacznie wskazuje na potrzebę generalnego remontu.

Plan prac remontowych

Jak zaplanować prace tak, aby lepiej zorganizować remont i móc dokładniej przeanalizować wydatki? Przede wszystkim konieczna jest wcześniejsza znajomość logicznej pod względem technicznym kolejności postępowania..

Pierwszym etapem remontu zewnętrznego powinna być naprawa izolacji oraz Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do naprawy tarasów, balkonów, wymiany drzwi zewnętrznych i okien. Na sam koniec należy zostawić ocieplenie oraz elewację.

Remont wewnętrzny warto rozpocząć od zadania sobie pytania o to, czy konieczne jest dokonanie zmian w instalacjach. Jeśli musimy dokonać wymiany starych rur czy przewodów elektrycznych, to właśnie od nich będzie trzeba zacząć. Konieczna będzie rozbiórka ścian oraz podłóg w okolicach ich przebiegu. To także czas na przesuwanie lub usuwanie ścian.

Następny etap polega na odświeżaniu parapetów i podłóg, a także montaż ogrzewania, równanie ścian, sufitów, podłóg oraz remont schodów, wymianę drzwi wewnętrznych, okładzin ścian i podłóg. Kiedy już wykonamy te czynności, możemy przejść do malowania oraz tapetowania. Na sam koniec warto zostawić zakładanie armatury, grzejników oraz elementów natynkowych, a także to, na co cał← czas czekamy, czyli wystrój wnętrz.

Formalności remontowe

W swoim planie budowy musimy również uwzględnić czas na dokonanie formalności remontowych. Przede wszystkim należy zorientować się, czy nasze przedsięwzięcie wymaga zgłoszenia. Jeśli tak, to warto to zrobić na etapie początkowego planowania (w starostwie lub spółdzielni). Jeśli jednak nasze prace będą ograniczał← się do drobnych zabiegów, tj. malowanie ścian czy wymiana sprzętów.

Poważniejsze prace, takie jak zmiana konstrukcji dachu czy wyburzenie ściany nośnej, będą wymagały nie tyle zgłoszenia, ile pozwolenia.