Wycena remontu domu

Czy kiedy myślisz o remoncie swojego domu przychodzą Ci do głowy stwierdzenia: „studnia bez dna”, „lepiej zburzyć”, czy też „drożej niż budowa nowego domu”? W tym artykule odpowiemy na pytania dotyczące wyceny remontu.

Koszt remontu

Ile kosztuje remont domu? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Od czego? Zarówno od jego wielkości, jak i technologii budowy, czy też działań, które trzeba będzie wykonać, zanim ponownie będzie można w nim zamieszkać.

Oszacowanie kosztów remontu domu wymaga zdobycia bardzo dokładnych informacji. Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co ogólnie najczęściej się remontuje. Gdy już zdobędziemy takie informacje, warto spisać dokładnie wszystkie rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w naszym domu, a następnie dokonać obliczeń. Najlepiej zrobić to przy użyciu jednego z dostępnych w internecie kalkulatorów budowlanych. Do otrzymanych wyników należy dodać 20%, co pozwoli nam uniknąć nieprzewidzianych problemów.

Podczas obliczania kosztów istotne jest, aby uwzględnić to, czy instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz gazowe wymagają wymiany. Oprócz tego konieczne jest również dokonanie oceny stanu wylewek, tynków, okien czy gładzi. Jeśli zakupiliśmy dom wymagający remontu, trzeba również ocenić stan fundamentów.

Jeśli remont wymaga wymiany dachu, trzeba zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Pamiętajmy, że całkowita wymiana dachu może znacząco podnieść koszt remontu i sprawić, że stanie się on mało opłacalny.

Ogólnie rzecz biorąc, szacując koszty remontu należy uwzględnić kwestie związane z:

  • konstrukcją budynku (np. ściany działowe, materiały, robocizna),
  • dach (materiały, robocizna, dekonstrukcja starego dachu itp.),
  • stolarka wewnętrzna (okna, drzwi, montaż),
  • wykończenie wnętrza (ogrzewanie, wyposażenie kotłowni, posadzki, farby, przygotowanie ścian, demontaż podłogi, płytki, klej, fuga, grunt, opłata dla glazurnika, wymiana armatury łazienkowej, ułożenie paneli z pokładem i listwami, zakup i montaż drzwi wewnętrznych z ościężnicą.

Ogólnie rzecz biorąc, remont mieszkania może nie być aż taki drogi, jak wydaje się większości osób. Każdy przypadek jest jednak indywidualny, dlatego przed rozpoczęciem prac konieczne jest dokładne oszacowanie kosztów.